Historie

Sdílet na Facebooku

Historie florbalového oddílu ve Slavičíně
(text: Vít Zemčík) Oddíl florbalu nemá v porovnání s ostatními sporty ve Slavičíně ještě dlouhou tradici. Je to vcelku logické, neboť hra sama se do Česka dostala až v devadesátých letech. Ovšem rychlost, s jakou se mladý dynamický sport rozšířil v naší hokejové zemi, byla závratná. Stejně tak se florbal rozrostl i ve Slavičíně. Nejprve se hrál na školách, poté se k zápolení s krátkou hokejkou začaly v hale scházet partičky nadšenců, až nakonec v roce 2002 došlo ke vzniku nového sportovního oddílu pod názvem SK Snipers Slavičín.

Oddíl se hned ve svém prvním roce působení přihlásil do oficiálních klání pod hlavičkou České Florbalové Unie a již premiérová sezóna 2002/2003 pro něj znamenala úspěch v podobě postupu do vyšší třídy. Postupová euforie pokračovala i v následujícím ročníku. O účast mezi jihomoravskou smetánkou však museli Slavičané tvrdě bojovat až do posledního duelu.

V sezóně 2004/2005 se tedy Slavičín objevil v Jihomoravské lize a svou roli nováčka soutěže zvládl, mezi kvalitní konkurencí se udržel. Navíc v Poháru České Florbalové Unie dokráčeli Slavičané až do osmifinále, kde podlehli favorizovanému extraligovému celku z Vítkovic.

Hned rok nato se podařilo Snajprům dosáhnout dlouho očekávané mety v podobě postupu do II.ligy. Slavičínští se dostali do třetí nejvyšší soutěže suverénně z prvního místa Jihomoravské ligy.

Růst oddílu se ale nezastavil jen u mužské kategorie. Novému sportu se ve Slavičíně začala brzy věnovat i mládež a v sezóně 2004-2005 reprezentoval oddíl v soutěžích florbalové unie i tým starších žáků. Ten v nabité konkurenci i přes značný nedostatek zkušeností obstál a málem promluvil i do bojů o účast na mistrovství republiky. Kromě něj se pravidelně florbalu učí i děti mladší věkové kategorie.

Dalším přírůstkem do oddílové rodiny se stal rezervní mužský celek, v jehož dresu se objevují zejména mladí hráči, kteří potřebují po přechodu z žákovské kategorie načerpat potřebné zkušenosti.

Do sezóny 2006/2007 se pod hlavičkou SK Snipers AISE Slavičín přihlásilo nově družstvo žákyň. V následujícím ročníku pak v oddílu Snipers působily také týmy juniorů a juniorek a v sezóně 2008/2009 nasadil slavičínský oddíl do soutěží ČFbU celkem pět družstev – muže, juniory, juniorky, dorostenky a starší žáky.

Historie SK Snipers AISE Slavičín
(text: Daniel Novák) Historie našeho klubu se datuje od roku 2002, avšak své kořeny má Snipeři již v roce 2000, tehdy se totiž skupina velice aktivních lidí rozhodla něco dělat se svým přebytečným volným časem. Bohužel nám tehdy nebylo umožněno sportovat pod hlavičkou Sk Slavičín, a tak jsme se rozhodli jít o dům dál a to do organizace jménem „Orel Slavičín“. A tak se naše parta scházela pravidelně v slavičínské Orlovně, kdy jsme střídavě hrávali sálovou kopanou a florbal. Postupem času se nám florbal začal líbit více a prostor Orlovny se stával malým. Tehdy jsme ještě používali měkké plastové hokejky, branky ze stolů, bez mantinelů… Díky upozornění dnešního kondičního trenéra Petra Droščáka, že se v Sk Slavičín změnily podmínky k lepšímu, se nám naskytla možnost trénovat v hale a stát se členy Sk Slavičín. Avšak nejdříve jsme stihli ještě vyhrát Mistrovství Orla ČR ve florbalu ( odkaz ) v kategorii Junioři — obrovská euforie a my jsme vyhráli první opravdické lepší florbalové hokejky – Canadiem ACER. Někomu to možná je k smíchu, ale v tehdejší době byly tyto hole něco extra;-) Hokejky byly jen 4, takže jsme se museli o ně dělit. Dokonce jsme upravovali střídání tak, aby si dva praváci mohli předávat hokejku.

V té době se nám nedostávalo od Orla takové podpory, a tak jsme se rozhodli přejít do organizace Sk Slavičín. Abychom dokázali že jsme hodni být členy SK, museli jsme rok jen tak trénovat a scházet se v hojném počtu (první zpráva o činnosti viz. odkaz), teprve potom jsme mohli podat přihlášku do soutěže a zaplatit startovné. Při hledání správného názvu jsme se nechali inspirovat klubem SSC Lazio Roma (detailní výklad pro zájemce uskuteční pan Ondřej Svoboda), název klubu ovlivnilo také vojenské zaměření některých hráčů, a tak jsme se nakonec stali „odstřelovači“=Snipers.

Tým byl vděčen za to, že může mít vůbec nějaký realizační tým, jež tvořili: Mudr. Petr Zemčík (lékař) a Milan Valenta (trenér). V první sezoně 2002/2003 se k týmu přidal nový coach Janeček Jan, který dokázal tým spolu s Milanem Valentou přivést k postupu z nejnižší soutěže, když jsme skončili druzí za prvními Počenicemi. Milan po první sezoně skončil.

Ve své druhé sezoně 2003/2004 měl náš ambiciózní klub za cíl znovu postoupit, to už byl členem realizačního týmu také coach Luboš Spáčil. Z klubu odešlo spoustu hráčů, ale také jich mnoho přišlo. Postupový cíl se nám povedlo naplnit a do vyšší soutěže jsme postoupili spolu s mužstvem z Vyškova. Tehdy jsme dostali nápad, že bychom mohli založit družstvo žáků, aby florbal ve Slavičíně neskončil po odchodu původní generace. Tento nápad jsme také uskutečnili a za nedlouho si v hale Sk trénovali mohli užívat florbalu již 2 mužstva Sk Snipers Slavičín.

Díky opětovnému postupu jsme v sezoně 2004/2005 mohli hrát už Jihomoravskou ligu mužů, v tomto ročníku družstvo mužů nabíralo síly a zkušenosti pro postup v další sezoně. Žáci v této, jejich první sezoně, obsadili čtvrtou příčku a jen o vlásek jim unikl postup, a tak z družstva žáků vyrostl kvalitní základ budoucího „B“ mužstva. Jelikož zájem o florbal v našem městě neutichal a neutichá (nedávno začali hrát florbal také žačky) vytvořila se nová žákovská základna, a proto dnešní klub Sk Snipers Slavičín tvoří 3 kluby – muži A, muži B a starší žáci.